Página inicialGruposDiscussãoMaisZeitgeist
Pesquise No Site
Este site usa cookies para fornecer nossos serviços, melhorar o desempenho, para análises e (se não estiver conectado) para publicidade. Ao usar o LibraryThing, você reconhece que leu e entendeu nossos Termos de Serviço e Política de Privacidade . Seu uso do site e dos serviços está sujeito a essas políticas e termos.
Hide this

Resultados do Google Livros

Clique em uma foto para ir ao Google Livros

New Testament Survey de Merrill C. Tenney
Carregando...

New Testament Survey (original: 1961; edição: 1982)

de Merrill C. Tenney

MembrosResenhasPopularidadeAvaliação médiaConversas
1,182512,310 (3.44)Nenhum(a)
First published in 1953 and revised in 1961, Merrill Tenney's comprehensive survey has served to introduce the general reader, student, and teacher to the world and message of the New Testament. Written in a clear, nontechnical style, New Testament Survey begins with a survey of the social, political, economic, and religious background of the New Testament, and then goes on to examine the various groups of New Testament books, which are considered in their historical settings. The book concludes with a penetrating study of the New Testament canon. Undertaken at the request of Dr. Tenney, and prepared with his full approval, this 1985 revision by Walter M. Dunnett includes an entirely new chapter on the Jewish background of the New Testament, plus several new short sections, including materials on the Gospels and the canon of the New Testament. The bibliography has been enlarged and updated, and many of the book's numerous illustrations, maps, and charts are new. Great care has been exercised to retain the spirit and quality of the original work, ensuring that the book will remain a standard in the years to come.… (mais)
Membro:Daqlon
Título:New Testament Survey
Autores:Merrill C. Tenney
Informação:Wm. B. Eerdmans Publishing Co. (1982), Hardcover
Coleções:Sua biblioteca
Avaliação:
Etiquetas:Nenhum(a)

Detalhes da Obra

New Testament Survey de Merrill C. Tenney (1961)

Nenhum(a)
Carregando...

Registre-se no LibraryThing tpara descobrir se gostará deste livro.

Ainda não há conversas na Discussão sobre este livro.

Exibindo 5 de 5
LIBRERA 3 FONDO
ESTANTE 1
  abdiel91 | May 3, 2020 |
Hardback
  TMBClibrary | Jul 22, 2014 |
In spite of its evangelical Protestant bias, this book is actually a very good introduction to the writings of the New Testament, the events that inspired them, and the world around them. The authors did a very good job of abbreviating some very complicated information and presenting the reader with the necessary historical facts. They also did a great job, with a few exceptions, of correcting the liberal tendencies of some scholars as to the authorship of some of the New Testament writings. Because of that same evangelical Protestant bias which I've already mentioned, there are also some rather strange statements in various parts of the book which must be ignored if the Orthodox reader is going to get a good experience from it. If you can get past the absurdities and ignore the evangelical Protestantisms, I do recommend this book as a good basic introduction to the New Testament writings and the history surrounding them. ( )
  davidpwithun | Sep 16, 2011 |
A comprehensive survey of the New Testament world and message. The book is written in an eminently readable style, sets forth the background, outline and purpose of each New Testament book, and provides charts on the harmony of the life of Christ, the Roman emperors of the first century, the Herodian family and many more.
  BethanyBible | Mar 29, 2010 |
Kvality tohoto úvodu do Nového zákona jsou poněkud kolísavé. Autor (protestanský teolog) se nejen věnuje samotnému Novému zákonu, ale poměrně široce se snaží i o přiblížení kulturního pozadí novozákonního dění, doby a postav. Jeho snaha představit kulturní pozadí daného období působí ovšem poněkud zkratkovitě. Možná je to dáno snahou věci zjednodušit a sumarizovat, ale tím nelze vysvětlit vše. Kam se (například) v přehledu tehdejších filosofických směrů autorovi poděl Aristotelismus? Je pravda, že jeho význam narostl až později ale v období středověku i raného novověku to byl suverénně nejdůležitější filosofický směr, který se zhusta různým způsobem křížil i s teologií, takže by bylo vhodné mu věnovat alespoň několik holých vět...
Pokud má čtenář určitou znalost antického světa, jeho kultury a historie, je asi nejlepší, když první část knihy jednoduše přeskočí. Jedinou kapitolou, která zřejmě stojí za pozornost je kapitola věnovaná dějinám židovského státu...
Autorovo psaní o historii či filosofii má určitý nádech amatérismu. To naštěstí neplatí o novozákonní teologii. Je proto dobré, nenechat se odradit prvními kapitolami a soustředit se na jádro knihy, tedy na kapitoly věnované samotnému biblickému textu a souvisejícím teologickým otázkám. O samotném Novém zákoně, jeho autorech, souvislostech v nichž jednotlivé novozákonní knihy vznikaly, o jejich poslání, o důvodech sepsání, o jejich důrazech i dopadu, přináší kniha řadu zajímavých, důležitých a podnětných informací a postřehů.
Merry C. Tenney k Bibli přistupuje v tom nejlepším slova smyslu zcela tradičním způsobem, chápe ji jako inspirované Boží slovo, ale přitom se rozhodně snaží o vyváženost a objektivitu. Nevyhýbá se problematickým místům či nejasnostem. Pokud například k některému biblickému místu, knize či situaci existuje více výkladů, zpravidla je zmiňuje všechny.
Tato kniha u nás žel zřejmě oficiálně zřejmě nikdy nevyšla, protože jediné (mě známé) české vydání bylo tištěno někdy v osmdesátých letech v "kapitalistické cizině" a potom, podobně jako řada dalších křesťanských knih té doby do socialistického Československa ilegálně pašována. Možná je to výzva pro nějaké vydavatelství, i když... dneska prý frčí hlavně lehká a nezávazná četba a to i v kruzích zcela křesťanských... ( )
  Sandiik | Jan 27, 2010 |
Exibindo 5 de 5
sem resenhas | adicionar uma resenha
Você deve entrar para editar os dados de Conhecimento Comum.
Para mais ajuda veja a página de ajuda do Conhecimento Compartilhado.
Título canônico
Informação do Conhecimento Comum em inglês. Edite para a localizar na sua língua.
Título original
Títulos alternativos
Informação do Conhecimento Comum em inglês. Edite para a localizar na sua língua.
Data da publicação original
Pessoas/Personagens
Lugares importantes
Eventos importantes
Filmes relacionados
Premiações
Epígrafe
Dedicatória
Primeiras palavras
Citações
Últimas palavras
Aviso de desambiguação
Editores da Publicação
Autores Resenhistas (normalmente na contracapa do livro)
Idioma original
CDD/MDS canônico

Referências a esta obra em recursos externos.

Wikipédia em inglês (1)

First published in 1953 and revised in 1961, Merrill Tenney's comprehensive survey has served to introduce the general reader, student, and teacher to the world and message of the New Testament. Written in a clear, nontechnical style, New Testament Survey begins with a survey of the social, political, economic, and religious background of the New Testament, and then goes on to examine the various groups of New Testament books, which are considered in their historical settings. The book concludes with a penetrating study of the New Testament canon. Undertaken at the request of Dr. Tenney, and prepared with his full approval, this 1985 revision by Walter M. Dunnett includes an entirely new chapter on the Jewish background of the New Testament, plus several new short sections, including materials on the Gospels and the canon of the New Testament. The bibliography has been enlarged and updated, and many of the book's numerous illustrations, maps, and charts are new. Great care has been exercised to retain the spirit and quality of the original work, ensuring that the book will remain a standard in the years to come.

Não foram encontradas descrições de bibliotecas.

Descrição do livro
Resumo em haiku

Links rápidos

Capas populares

Avaliação

Média: (3.44)
0.5
1 1
1.5
2 3
2.5
3 9
3.5 2
4 8
4.5
5 4

É você?

Torne-se um autor do LibraryThing.

 

Sobre | Contato | LibraryThing.com | Privacidade/Termos | Ajuda/Perguntas Frequentes | Blog | Loja | APIs | TinyCat | Bibliotecas Históricas | Os primeiros revisores | Conhecimento Comum | 159,051,856 livros! | Barra superior: Sempre visível